حوادث خارجیخبر ویژهمنتخب

«هواپیمای آخرالزمان» در آمریکا به پرواز درآمد/روسیه هم «هواپیمای آخرالزمان» رو کرد/تصاویر

گزارش‌هایی به پرواز درآمدن «هواپیمای آخرالزمان» نیروی هوایی آمریکا که در برابر انفجار هسته‌ای مقاوم است، در یک ماموریت تمرینی منتشر شده است.

«هواپیمای آخرالزمان» آمریکا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از بی‌جی‌آر «هواپیمای آخرالزمان» در واقع یک بوئینگ ۷۴۷ تغییریافته است و می‌تواند در جنگ‌ هسته‌ای دوام بیاورد و گزارش‌ها از پرواز آن در هفته پیش برای مدت بیش از چهار ساعت و به دنبال اعلام آماده‌باش سلاح‌های هسته‌ای روسیه در هفته پیش بوسیله ولادیمیر پوتین خبر می‌دهند.

این هواپیما از یک پایگاه نیروی هوایی آمریکا در ایالت نبراسکا پرواز کرده است و بعد از چهار ساعت و نیم پرواز در شهر شیکاگو فرود آمده است. بر اساس گزارش‌ها این هواپیما در این ماموریت تمرینی با چند جت جنگنده هشداردهنده همراه بوده است.
طراحی این هواپیما هزینه‌ای ۲۰۰ میلیون دلاری داشته است. هواپیمای آخرالزمان بخشی از گروهی از هواپیماهاست که «نگهبانان شب» نامیده می‌شوند. ارتش آمریکا از دهه ۱۹۷۰ این نوع هواپیماها را در اختیار داشته است. هواپیمای آخرالزمان به عنوان یک نقطه فرماندهی متحرک در هنگام بروز جنگ هسته‌ای عمل می‌کند. از آنجایی که این هواپیما می‌تواند در برابر یک حمله هسته‌ای دوام بیاورد، می‌توان از آن برای فرماندهی نیروهای زمینی و هوایی استفاده کرد، بدون اینکه لازم باشد فرماندهان را برای مدتی طولانی در یک نقطه نگهداشت.

هنوز روشن نیست که آیا این ماموریت تمرینی در نتیجه تهدیدهای اخیر پوتین بوده است یا نه. دولت آمریکا اغلب این ماموریت‌های تمرینی را انجام می‌دهد تا از آماده بودن این هواپیماه مطمئن شود. با توجه به اینکه شش هواپیما از نوع این هواپیمای آخرالزمان وجود دارد، ممکن است همزمان شدن این ماموریت تمرینی و تهدیدهای روسیه اتفاقی باشد.

«هواپیمای آخرالزمان» آمریکا

مهمترین نکته در مورد هواپیمای آخرالزمان طراحی آن است. این هواپیما تقریبا بدون پنجره است و دارای یک سپر ویژه است که برای محافظت مسافران در برابر اثرات گرمایی سلاح‌های هسته‌ای طراحی شده است. به علاوه این هواپیما می‌تواند هر بار تا چند روز در هوا باقی بماند و توانایی سوختگیری هوایی را هم دارد. با توجه به اینکه طراحی این هواپیما در دوران جنگ سرد انجام شده است، وسائل پروازی آن از نوع قدیمی آنالوگ است. این قدیمی بودن تجهیزات پروازی باعث میشود که کمتر تحت تاثیر پالس‌های الکترومغناطیسی پس از یک انفجار هسته‌ای قرار گیرد.

هر کدام از این هواپیماها با ۶۷ دیش ماهواره‌ای متفاوت ارتباط دارد. در نتیجه افراد سوار بر این هواپیماها می‌توانند تقریبا با هر کسی در هر جای دنیا تماس بگیرند. البته اغلب توانایی‌های هواپیماهای آخرالزمان محرمانه باقی می‌ماند. گفته می‌شود که هر کدام از این هواپیماها دارای شش توالت، یک آشپزخانه، یک اتاق گزرش و ۱۸ تختخواب سفری هستند. شمار خدمه هواپیمای آخرالزمان می‌تواند به ۱۱۲ نفر برسد.

«هواپیمای آخرالزمان» روسیه

پرواز «هواپیمای آخرالزمان» تازه ساخته‌شده نیروی هوایی روسیه که به عنوان مراکز هوایی فرماندهی در جنگ‌های هسته‌ای عمل می‌کنند، بر فراز مسکو گزارش شده است.
به نقل از دیلی‌اکسپرس، رسانه‌های دولتی روسیه می‌گویند کار بر روی نسل سوم این هواپیماهای نظامی از سال پیش شروع شده است. این هواپیماها که به خاطر توانایی در دوام آوردن در برابر انفجار هسته‌ای، «هواپیمای آخرالزمان» نامیده می‌شوند، به عنوان پست فرماندهی و کنترل هوایی بالقوه برای مقامات ارشد پس از حوادثی مانند یک جنگ هسته‌ای به کار گرفته می‌شوند.

گزارش‌ها درباره پرواز یک فروند از هواپیماهای آخرالزمان روسیه به دنبال گزارش پرواز تمرینی هواپیمای مشابه آمریکایی آن پس از اعلام آماده‌باش هسته‌ای روسیه پس از شروع جنگ در اوکراین باعث ایجاد نگرانی شده است.
گزارش‌های حاکی از آن است که این هواپیما پس از پرواز از «فرودگاه بین‌المللی ونوکوو» روز جمعه برای سه ساعت و ۴۱ دقیقه بر فراز مسکو به پرواز درآمده و در نهایت در همین فرودگاه به زمین نشسته است. نوع این هواپیما توپولوف-۱۲۴ ذکر شده است که قبلا پرواز یک هواپیمای مشابه آن در سال ۲۰۱۱ گزارش شده بود. گزارش‌هایی هم درباره ساخت هواپیماهای آخرالزمان روسیه بر اساس هواپیماهای آیلوشین ۹۶ داده شده است.

«هواپیمای آخرالزمان» روسیه

«هواپیماهای آخرالزمان» می‌توانند به عنوان مراکز کنترل و فرماندهی هوابرد برای تخلیله مقامات ارشد در شرابط اضطراری به کار روند.

خبرگزاری ریانووستی می‌گوید نسل جدید هواپیماهای آخرالزمان روسیه که از نوع آیلوشین ۴۰۰-۹۶ هستند، برد پروازی بیشتری نسبت به نسل قبل دارند و می‌توانند به طور موثری با نیروهای هسته‌ای راهبردی تا فاصله ۶۰۰۰ کیلومتری ارتباط برقرار کنند.

هواپیمای آخرالزمان ارتش آمریکا از نوع E-4B است که گونه نظامی‌شده جت مسافربری ۲۰۰-۷۴۷ است.

این هواپیماها در برابر پالس‌های الکترومغناطیسی و اثرات حرارتی انفجارهای هسته‌ای مقاوم‌سازی شده‌اند و دارای فناوری ماهواره‌ای هستند که امکان ارتباطات جهانی را برایشان فراهم می‌کند.

ارتش آمریکا همیشه دست کم یک هواپیمای E-4B را در یک زمان معین در حالت آماده‌باش دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا