جذاب ترین هامنتخب

(تصاویر) کشف اولین هزارپای واقعی

برخلاف تصور تا به امروز هیچ هزارپایی با بیش از ۷۵۰ پا کشف نشده بود اما اکنون دانشمندان اولین هزارپای واقعی جهان با بیش از ۱۰۰۰ پا را کشف کرده‌اند.

مشرق: در مقاله ای که روز گذشته منتشر شده است، دانشمندان خبر از کشف اولین هزارپای واقعی با بیش از ۱۰۰۰ پا در اعماق معدنی در استرالیا دادند.

در حقیقت این هزارپا دارای ۱۳۰۶ پا است که در میان حیوانات بی سابقه است و به گونه ی جدیدی با نام “Eumillipes Persephone” تعلق دارد.
محققان چهار مورد از این گونه جدید را در معدنی در گلدفیلدز شرقی(Eastern Goldfields) در استرالیا یافته اند.

این گونه بی چشم، ۹.۵ سانتی متر طول و ۰.۰۷ سانتی متر قطر دارد و بدن نخ مانند آن از پاهای کوتاه، سری مخروطی شکل، دو شاخک و یک منقار تشکیل شده است.

“پاول مارک”(Paul Marek) از دانشگاه ایالتی و مؤسسه پلی تکنیک ویرجینیا در بلکسبرگ(Blacksburg) این گونه را در عمق ۶۰ متری از سطح زمین در حفره ای که برای کاوش مواد معدنی ایجاد شده بود، یافت.

هزارپاها برخلاف نامشان ۱۰۰۰ پا ندارند و تا کنون هیچ هزارپایی با بیش از ۷۵۰ پا کشف نشده بود.

نویسندگان این مقاله می گویند : ما گونه ای جدید از هزارپاها با ۱۳۰۶ پا یافته ایم که رکورد جدیدی است.

این موجود از شاخک هایش برای مسیریابی و به عنوان جایگزینی برای چشم استفاده می کند.

گونه ی رکورددار قبلی یک هزارپای کالیفرنیایی به نام “Illacme plenipes” بود که در سال ۲۰۱۲ کشف شد. جنس ماده این گونه ۷۵۰ پا داشت در حالی که نوع نر آن در بیشترین حالت ۵۶۲ پا داشت.

اکنون بررسی های انجام شده بر روی ارتباط میان این دو گونه نشان دهنده ی وجود ارتباطی دور میان Illacme plenipes و E. persephone است.

مارک و همکارانش می گویند که پاهای زیاد این دو گونه به آن ها امکان ایجاد نیرویی برای حرکت در میان منافذ کوچک خاک که محل زندگی آن ها است را می دهد.

به گفته ی محققان این یافته ها نشان دهنده ی تنوع زیستی در منطقه گولدفیلدز شرقی در استرالیای غربی است.

نویسندگان این مقاله توصیه می کنند که فعالیت هایی برای حفظ محل زندگی این موجودات انجام شود تا اثرات حفر معدن بر این گونه ی جدید از هزارپایان به حداقل برسد.

آن ها افزودند: بخش عمده ای از طلا، نیکل و سایر مواد معدنی استرالیا از معادن گولفیلدز استخراج می شود و استخراج سطحی فشرده بیش از یک قرن است که در این مکان انجام می شود. این موضوع می تواند به گونه های موجود در این منطقه آسیب برساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا