حوادث داخلی

گونه جدید کرونا به ایران نزدیک شد/ «در بازگشایی مدارس و مراسم بازنگری شود»

سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت از شناسایی ‏اولین مورد ابتلا به گونه جهش‌یافته کرونا معروف به «اومیکرون» در امارات خبر داد. در همین حال ابتلای ۴۸ دانش‌آموز به کرونا هم تائید شد. با این تفاسیر آیا باید در بازگشایی مدارس بازنگری شود؟

تجارت نیوز:گونه جدید کرونا به ایران نزدیک می‌شود اما روند بازگشایی‌ها که از چند پیش آغاز شده بود، ادامه دارد.

به تازگی محدودیت‌های کرونایی سالن کنسرت لغو شده است. در همین حال برخی از دانش‌آموزان در قم نیز به کرونا مبتلا شدند.

کرونای افریقایی به ایران نزدیک شد

محمد هاشمی، سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت در توییتی نوشت: «‏اولین مورد ابتلا به گونه جهش‌یافته کرونا معروف به «اومیکرون» در امارات نیز گزارش شد! رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و انجام واکسیناسیون کماکان بهترین سپر مقابله با اینگونه نوپدید است. اومیکرون بسیار نزدیک است! بسیار مراقب باشیم.»

محمد رئیس‌زاده، رئیس‌کل سازمان نظام‌پزشکی نیز گفته است: سویه جدید کرونا یعنی اومیکرون حتما وارد کشور می‌شود و در خیلی از کشورهای اروپایی که تدابیر شدید بهداشتی را هم به کار می‌بردند با آن روبه‌رو شدند.
به گفته او، تنها راهکار مقابله با این ویروس جهش یافته کرونا، واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است (اقتصاد آنلاین).

در چنین شرایطی خبر می‌رسد که وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی، با با برگزاری اجراهای زنده در قالب ظرفیت صددرصدی سالن‌ها موافقت کرده است.

محمد حسین توتونچیان، تهیه‌کننده موسیقی در گفت‌وگو با مهر، خبر داد: «محمود شالویی، سرپرست معاونت امور هنری نوید این موضوع را داد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور مجوز برگزاری کنسرت با در نظر گرفتن ظرفیت صددرصدی سالن‌ها مانعی ندارد.»

ابتلای دانش‌آموزان به کرونا

در همین حال رئیس مرکز بهداشت استان قم از مثبت شدن تست کرونای ۴۸ دانش‌آموز متوسطه خبر داد. پیش از این برخی از خانواده‌ها با بازگشایی مدارس مخالفت کرده و گفتند جان دانش‌آموزان مهم‌تر از تحصیل حضوری است. البته برخی هم گفتند آموزش مجازی کیفیتی ندارد و موافق بازگشایی مدارس بودند.

مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ در این مورد به ایسنا گفته: «در شرایطی که همزمان با بازگشایی مدارس، بازگشایی دانشگاه‌ها، مراسم‌های فرهنگی و ورزشی و… هم بازگشایی شده‌اند، بدتر است. ورود یک ویروس جدید به چرخه گردش ویروس کرونا در دنیا هم مساله را حادتر می‌کند و حتما باید در بازگشایی‌ها بازنگری شود.»
مجازی بهتر است یا حضوری؟

در ادامه نظر برخی از مخاطبان را نسبت به بازگشایی مدارس در شرایط کنونی می‌خوانید.

«یک کلاس ۱۲متری، ۱۲ تا دانش‌آموز در آن هستند، در و پنجره‌ها هم بسته است، هوا آلوده می‌شود. مجازی بهتر است. یک دانش‌آموز که آلوده باشد، همه را مریض می‌کند.»

«ما ۲۶ نفر داخل کلاس هستیم. کمتر از نیم متر فاصله داریم. رعایت کردن هم صفر، آن هم داخل مدرسه نمونه دولتی.»

«آدم‌های بالغ رعایت نمی‌کنند، وای به حال بچه‌ها در مدرسه!»

«کاش مدارس حداقل دو روز در هفته باز شود. دانش‌آموزان دوره ابتدایی هیچی نمی‌دانند و حتی شوق درس خواندن هم ندارند.»

«مدرسه‌ها باید حضوری باشند، با مجازی هیچی یاد نمی‌گیریم.»

«مجازی خوب نیست، فرزندان ما سواد ندارند.»

اومیکرون سویه جدید شناسایی شده از کروناست که سازمان بهداشت جهانی آن را در دسته گونه‌های نگران‌کننده تقسیم‌بندی کرده است.

هنوز اطلاعات زیادی از اومیکرون از سوی دانشمندان و متخصصان داده نشده اما آنچه همگی بر آن تاکید دارند افزایش مراقبت برای جلوگیری از شیوع آن است. اومیکرون که برخی آن را با نام کرونای افریقایی می‌شناسند، موجب افزایش ابتلا و بستری در افریقای جنوبی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا